...

Jak stworzyć stronę internetową w WordPress?

jak stworzyć stronę w Wordpress
Jeśli chcesz stworzyć swoją własną stronę internetową za pomocą WordPressa, to zapoznaj się z poniższymi krokami, które opisują, jak to zrobić:

Spis treści

Wybierz hosting i zarejestruj nazwę domeny.

Aby stworzyć stronę internetową w WordPress, musisz najpierw wybrać firmę hostingową, która będzie trzymać Twoją stronę na swoich serwerach. Jest wiele opcji hostingowych do wyboru, więc warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych firm i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Po wybraniu firmy hostingowej, będziesz musiał zarejestrować nazwę domeny, czyli adres URL, pod którym będzie dostępna Twoja strona.

Pobierz i zainstaluj WordPress na swoim hostingu.

Gdy już wybierzesz hosting i zarejestrujesz nazwę domeny, będziesz musiał pobrać i zainstalować WordPress na swoim hostingu. Możesz to zrobić za pomocą panelu kontrolnego hostingu lub skorzystać z instrukcji dostarczanych przez firmę hostingową. Instalacja WordPress zajmuje zwykle kilka minut i polega na wypełnieniu kilku prostych formularzy.

Wybierz motyw/szablon dla swojej strony internetowej.

Po zainstalowaniu WordPress, będziesz musiał wybrać motyw lub szablon, który będzie określać wygląd Twojej strony internetowej. WordPress oferuje wiele darmowych motywów do wyboru, ale możesz też zdecydować się na motyw premium lub stworzyć swój własny motyw od podstaw. W panelu WordPress możesz przeglądać dostępne motywy i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Aby wybrać motyw lub szablon w WordPressie, należy:

 1. Zalogować się do panelu WordPress i przejść do zakładki „Wygląd” w menu po lewej stronie.
 2. Kliknąć na opcję „Motywy” w podmenu.
 3. Przejrzeć dostępne motywy, które można sortować według popularności, nowości i innych kryteriów. Można też wyszukać motyw konkretnego typu lub według słów kluczowych.
 4. Po znalezieniu interesującego motywu, kliknąć na jego miniaturową grafikę, aby wyświetlić więcej informacji o nim.
 5. Kliknąć na przycisk „Zainstaluj” lub „Kup teraz„, jeśli jest to motyw premium.
 6. Po zainstalowaniu motywu, można go aktywować klikając na przycisk „Aktywuj” w podglądzie motywu.

Uwaga: Jeśli chcesz zainstalować motyw z zewnętrznego źródła, np. ze strony internetowej dewelopera, będziesz musiał najpierw pobrać plik motywu (w formacie .zip) i następnie wgrać go do WordPressa za pomocą opcji „Dodaj nowy” w menu Motywy.

Dodaj treść i media do swojej strony za pomocą edytora treści w panelu WordPress.

Aby dodać treść i media do swojej strony internetowej za pomocą edytora treści w panelu WordPress, możesz skorzystać z następujących kroków:

 1. Zaloguj się do panelu WordPress i przejdź do zakładki „Wpisy” lub „Strony” w menu po lewej stronie.
 2. Kliknij na opcję „Dodaj nowy” w celu utworzenia nowego wpisu lub strony.
 3. Wprowadź tytuł wpisu lub strony w polu „Tytuł” i wpisz treść w polu „Treść„. Możesz użyć edytora tekstu, aby dodać formatowanie, linki, listy i inne elementy do swojej treści. Możesz też korzystać z narzędzi do tworzenia nagłówków, cytatów, list punktowanych i numerowanych itp.
 4. Dodaj obrazy lub inne media, klikając na przycisk „Dodaj media” i wybierając pliki z dysku lub z linków zewnętrznych. Możesz też skorzystać z opcji „Galeria„, aby dodać kilka obrazów jednocześnie. Możesz też dodać filmy z YouTube lub innych serwisów, kopiując i wklejając link do nich w edytorze treści.
 5. Jeśli chcesz, możesz dodać kategorie i tagi do swojego wpisu lub strony, aby ułatwić ich organizację i wyszukiwanie. Możesz też ustawić opcje widoczności i datę publikacji, jeśli chcesz, aby wpis lub strona była widoczna tylko dla określonej grupy odbiorców lub pojawiła się dopiero w przyszłości.
 6. Po skończeniu edycji, kliknij przycisk „Opublikuj” lub „Zapisz jako szkic„, aby zapisać swoje zmiany.

Uwaga: Edytor treści w WordPressie oferuje wiele opcji i narzędzi do tworzenia i edytowania treści, takich jak możliwość dodawania nagłówków, obrazków, tabel, filmów itp. Możesz też skorzystać z różnych wtyczek lub kodów HTML lub JavaScript, aby dodać dodatkowe funkcje i elementy do swojej strony, takie jak formularze, mapy, ankiety, animacje itp. Ważne, aby pamiętać o dobrym układzie treści i estetyce strony oraz o dostosowaniu jej do urządzeń mobilnych. Pamiętaj też, że warto regularnie aktualizować swoją stronę, dodając nowe wpisy i media, aby zachęcić odwiedzających do powrotu.

Personalizuj wygląd swojej strony za pomocą narzędzi do zarządzania motywem i dodawania widgetów.

WordPress umożliwia łatwe personalizowanie wyglądu strony za pomocą motywów i widgetów. Oto kilka narzędzi, które możesz wykorzystać do personalizacji motywu na WordPressie:

 1. Edytor motywów: Edytor motywów to narzędzie dostępne w panelu administracyjnym WordPress, które pozwala na bezpośrednią edycję plików motywu. Możesz zmieniać kolory, czcionki, układy i inne elementy wizualne, a zmiany będą widoczne od razu na stronie.
 2. Wtyczki motywów: Wtyczki motywów to rozszerzenia WordPress, które umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności motywu lub zmianę jego wyglądu. Możesz wybrać wtyczkę motywu z oficjalnej biblioteki WordPress lub pobrać ją z zewnętrznego źródła.
 3. Kreator motywów: Kreator motywów to narzędzie do tworzenia motywów bez konieczności pisania kodu. Możesz wybrać motyw bazowy i dostosować go do swoich potrzeb, zmieniając kolory, czcionki, układy i inne elementy wizualne.
 4. Edytor styli CSS: Edytor styli CSS to narzędzie do edycji arkuszy stylów, które określają wygląd elementów strony. Możesz dostosować motyw, zmieniając kolory, rozmiary i inne elementy stylistyczne za pomocą kodu CSS.

Pamiętaj, że personalizacja motywu wymaga pewnej wiedzy technicznej i może być skomplikowana dla początkujących użytkowników. Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz skorzystać z pomocy specjalisty który pomoże Ci stworzyć stronę internetową lub szukać porad na forach internetowych lub w dokumentacji WordPress.

Zainstaluj wtyczki, aby dodać dodatkowe funkcje i możliwości do swojej strony.

Kolejnym krokiem aby stworzyć stronę internetową w WordPress jest dodanie dodatkowych funkcji i możliwości do swojej strony internetowej za pomocą wtyczek w WordPressie, możesz wykonać następujące kroki:

 1. Zaloguj się do panelu WordPress i przejdź do zakładki „Wtyczki” w menu po lewej stronie.
 2. Kliknij na opcję „Dodaj nową” w podmenu, aby otworzyć stronę z katalogiem wtyczek.
 3. Wyszukaj wtyczkę, której potrzebujesz, korzystając z wyszukiwarki lub filtrów kategorii. Możesz też przeglądać listę polecanych lub najczęściej pobieranych wtyczek.
 4. Kliknij na tytuł wtyczki, aby zobaczyć jej szczegóły i przeczytać opis oraz recenzje. Upewnij się, że wtyczka jest aktualna i odpowiednia dla Twojej wersji WordPress.
 5. Kliknij na przycisk „Zainstaluj teraz” i pozwól WordPressowi zainstalować wtyczkę. Możesz też pobrać wtyczkę jako plik ZIP i wgrać ją ręcznie, klikając na opcję „Wgraj wtyczkę„.
 6. Po zakończeniu instalacji, kliknij na przycisk „Aktywuj„, aby włączyć wtyczkę i zacząć korzystać z jej funkcji.

Uwaga: Wtyczki w WordPressie umożliwiają dodawanie różnych funkcji i elementów do strony, takich jak formularze, mapy, ankiety, galerie zdjęć, sklepy internetowe itp. Możesz też skorzystać z wtyczek do optymalizacji SEO, bezpieczeństwa, wydajności itp. Pamiętaj, aby instalować tylko sprawdzone i aktualne wtyczki od renomowanych deweloperów i regularnie aktualizować je, aby uniknąć problemów z bezpieczeństwem i wydajnością. Możesz też skorzystać z opcji „Ustawienia” lub „Konfiguracja” w panelu wtyczki, aby dostosować jej funkcje do swoich potrzeb. Pamiętaj, że zbyt wiele wtyczek lub nieaktualne wtyczki mogą obciążać Twoją stronę i spowalniać jej działanie, dlatego ważne jest, aby selektywnie dobierać wtyczki i regularnie je aktualizować.

Ustaw stronę główną i ustawienia permalinków, aby ustalić, jak będą wyglądać adresy URL na stronie.

Aby ustawić stronę główną i ustawienia permalinków w WordPressie, możesz wykonać następujące kroki:

 1. Zaloguj się do panelu WordPress i przejdź do zakładki „Ustawienia” w menu po lewej stronie.
 2. Kliknij na opcję „Czytanie” w podmenu, aby otworzyć stronę z ustawieniami czytania.
 3. W sekcji „Strona główna” możesz wybrać, czy chcesz użyć wpisu lub strony jako strony głównej, czy też listy ostatnich wpisów. Możesz też podać adres URL strony głównej, jeśli chcesz użyć zewnętrznej strony jako głównej.
 4. W sekcji „Permalinki” możesz wybrać sposób tworzenia adresów URL dla swych wpisów i stron. Możesz wybrać pomiędzy kilkoma predefiniowanymi schematami, takimi jak
  • Domyślny” (np. example.com/?p=123),
  • Nazwa wpisu” (np. example.com/nazwa-wpisu) lub
  • Rok i miesiąc” (np. example.com/2022/12/nazwa-wpisu). Możesz też stworzyć własny schemat, korzystając z symboli %postname% lub %category% itp.
 5. Po wybraniu odpowiedniego schematu i zapisaniu zmian, nowe adresy URL zostaną automatycznie utworzone dla wszystkich wpisów i stron. Pamiętaj, że zmiana schematu permalinków może spowodować utratę linków zewnętrznych do Twojej strony, dlatego warto zachować ostrożność przy zmianie tych ustawień.

Uwaga: Ustawienia permalinków w WordPressie pozwalają na tworzenie przyjaznych dla użytkownika i przyjaznych dla wyszukiwarek adresów URL dla wpisów i stron. Dzięki temu możesz lepiej zarządzać adresami URL i ułatwić ich indeksowanie przez wyszukiwarki. Ważne, aby pamiętać o zachowaniu spójności adresów URL i unikaniu zmian schematu permalinków, jeśli to możliwe.

Wykonanie powyższych kroków pozwoli Ci stworzyć oraz edytować swoją stronę internetową w WordPress.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze