...

Ile będzie kosztowała strona internetowa w 2023 roku?

Tiny businessman with spyglass standing on stack of coins. Increase of income flat vector illustration. Financial growth, investment, success concept for banner, website design or landing web page
W tym artykule omówiliśmy czynniki, które mogą wpłynąć na to, ile będzie kosztowała strona internetowa w 2023 roku.

Spis treści

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile będzie kosztowała strona internetowa w 2023 roku? Ceny stron internetowych mogą ulegać zmianom z różnych powodów, takich jak inflacja, wzrost kosztów prowadzenia działalności, zmiany w technologiach. Jeśli planujesz założenie strony internetowej lub chcesz uaktualnić swoją obecną stronę, warto wiedzieć co składa się na jej koszt. W tym artykule omówimy czynniki, które mogą wpływać na ceny stron internetowych w 2023 roku. Przedstawimy także kilka porad dotyczących planowania budżetu na stronę internetową.

Czynniki wewnętrzne

Główne czynniki wewnętrzne wpływające na to, ile będzie kosztowała strona internetowa w 2023 roku to:

 1. Projektowanie i tworzenie strony. Ten element obejmuje pracę związaną z projektowaniem i tworzeniem samej strony internetowej, w tym jej układ, kolory, fonty i grafiki. Koszt projektowania i tworzenia strony internetowej może zależeć od wymagań projektu i doświadczenia firmy lub freelancera, który je wykonuje.
 2. Zawartość strony: Zawartość strony internetowej obejmuje teksty, zdjęcia, filmy i inne treści, które są umieszczane na stronie. Koszt zawartości strony może zależeć od ilości treści potrzebnej do utworzenia strony oraz od poziomu trudności związanego z jej przygotowaniem.
 3. Funkcjonalność strony: Funkcjonalność strony internetowej obejmuje różne elementy, które umożliwiają jej działanie, takie jak formularze, galerie zdjęć, mapy, wtyczki itp. Koszt funkcjonalności strony może zależeć od rodzaju funkcji, które są potrzebne oraz od poziomu trudności związanego z ich implementacją.
 4. Hosting i domena: Hosting to usługa polegająca na przechowywaniu strony internetowej na serwerze, dzięki czemu jest dostępna dla użytkowników Internetu. Domena to adres strony internetowej, np. www.mojastrona.pl. Koszt hostingu i domeny może zależeć od wybranego pakietu usług i od dostawcy hostingowego.
 5. Certyfikaty SSL. Certyfikaty SSL umożliwiają szyfrowanie połączenia między użytkownikiem a stroną internetową, co zapobiega przechwytywaniu danych przez osoby trzecie. Koszt certyfikatów SSL może zależeć od rodzaju certyfikatu i dostawcy, który go udostępnia.
 6. Narzędzia i usługi dodatkowe: Strona internetowa może wymagać różnych narzędzi i usług dodatkowych, takich jak narzędzia do optymalizacji SEO, narzędzia do prowadzenia statystyk strony, narzędzia do marketingu internetowego itp. Koszt tych narzędzi i usług może różnić się w zależności od rodzaju narzędzia i usługi oraz od dostawcy.

Podsumowując, koszt strony internetowej może składać się z wielu elementów, w zależności od jej rozmiaru, złożoności i funkcjonalności. Warto rozważyć te elementy przy planowaniu budżetu na stronę internetową i upewnić się, że są one uwzględnione w ostatecznym koszcie.

Czynniki zewnętrzne

Niezależnie od tego, czy stronę internetową stworzy firma czy freelancer, każdy z tych podmiotów najprawdopodobniej odczuje wzrost kosztów prowadzenia działalności. Główne dwa czynniki zewnętrzne które mogą wpłynąć na wzrost cen stron internetowych to:

 • Inflacja – Inflacja to wzrost cen towarów i usług w danym kraju. Inflacja jest mierzona przy pomocy wskaźnika cen, takiego jak indeks cen konsumenckich (CPI), który pokazuje, jak zmieniają się ceny w koszyku zakupów typowych dla danego kraju. Inflacja może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak wzrost cen surowców, wzrost kosztów produkcji, wzrost kosztów prowadzenia działalności itp. Prognoza inflacji OECD dla Polski na 2023 rok wynosi 10,8 proc. [źródło: Dwucyfrowa inflacja i podwyżki stóp do połowy 2023 roku. Prognozy OECD dla Polski i świata]
 • Wzrost składek ZUS. Składki ZUS to opłaty, które przedsiębiorcy są zobowiązani płacić do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Składki ZUS są przeznaczone na finansowanie systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, takich jak emerytury, renty, zasiłki chorobowe, świadczenia rodzinne itp. W 2023 roku te wzrosną przez podniesienie płacy minimalnej [źródło: Duży wzrost składki ZUS dla przedsiębiorców w przyszłym roku]

Ile będzie kosztowała strona internetowa w 2023 roku? Trudno jest przewidzieć sytuację jaka zastanie nas w przyszłym roku. Na podstawie przewidywanej inflacji oraz planowanych zmian prawnych ustaliliśmy, że cena usługi wykonania strony internetowej może wzrosnąć nawet o 15-20%. Oczywiście cena bazowa będzie się różnić w zależności kto ją dla nas wykona.

Zaplanuj budżet aby zoptymalizować cenę

Punktem startowym zawsze jest budżet, jaki możesz przeznaczyć na swoją nową stronę WWW. W zależności od tego jak ograniczony jest – zastanów się jakiej strony potrzebujesz. Im mniej treści będziesz zamieszczać na stronie, tym łatwiej będzie ją zaprojektować co wpłynie na jej cenę. Poniżej wymieniłem kilka głównych punktów przez które powinieneś przejść planując budżet:

 1. Określ swoje potrzeby: Zastanów się, jakie funkcje i elementy chciałbyś mieć na swojej stronie internetowej oraz jakiego rodzaju treści chcesz na niej umieszczać. To pomoże Ci określić, jakiego rodzaju strona internetowa będzie dla Ciebie odpowiednia i jaki będzie jej koszt.
 2. Przeprowadź research cen: Przejrzyj oferty różnych dostawców usług tworzenia stron internetowych, takich jak firmy, freelancerzy lub narzędzia do samodzielnego tworzenia stron, i zapoznaj się z ich cenami. Pomoże Ci to ustalić ile zapłacisz za swoją stronę internetową.
 3. Budżet: Określ, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na stronę internetową. Pamiętaj, że cena strony internetowej zależy od jej rodzaju i złożoności, więc warto zrobić listę priorytetów, aby ustalić, co jest dla Ciebie najważniejsze.
 4. Koszty dodatkowe: Pamiętaj, że koszt strony internetowej to nie tylko cena jej tworzenia, ale również koszty hostingowania, zakupu domeny, certyfikatów SSL oraz narzędzi i usług dodatkowych, takich jak narzędzia do optymalizacji SEO czy narzędzia do marketingu internetowego. Uwzględnij te koszty w swoim budżecie.
 5. Zdecyduj, czy chcesz korzystać z usług firmy czy freelancera: Ceny usług tworzenia stron internetowych mogą się różnić w zależności od tego, czy korzystasz z usług firmy czy freelancera. Firmy zwykle oferują szeroki zakres usług i mogą mieć wyższe ceny, podczas gdy freelancerzy mogą oferować bardziej elastyczne ceny, ale mieć ograniczony zakres usług.
 6. Sprawdź, czy istnieją jakieś opcje finansowania lub pomocy: Jeśli masz ograniczony budżet, sprawdź, czy istnieją jakieś opcje finansowania, takie jak pożyczki lub granty, które mogą Ci pomóc w sfinansowaniu strony internetowej.

Dzięki efektywnemu planowaniu oraz dostarczeniu jak największej ilości informacji specjaliście możesz w znacznym stopniu zmniejszyć cenę wykonania strony internetowej. Warto zlecić wykonanie wcześnie, póki zmiany prawne nie zaczęły jeszcze działać, a ceny wciąż są stosunkowo niskie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *